Svineinfluensa engasjerte mest i 2009

Svineinfluensaen var den mest omtalte mediesaken i året som gikk. Saken var også den som gjorde mest inntrykk på folk.

Det viser den månedelige AgendaTracker-undersøkelsen som blir gjennomført av meningsmålings-instituttet YouGov Norway og PR-byrået PR-operatørene.  

I følge medieoveråkingsbyrået Retriever var svineinfluensaen også den desidert mest omtalte saken i norske medier 2009. AgendaTracker-undersøkelsen viser også at dekningen har engasjert oss nordmenn.

Hele seks av ti nordmenn svarte at sakene om svineinfluensaen gjorde inntrykk i 2009. Nær fem av ti svarte det samme om mediesakene om de dødsdømte nordmennene Tjostolv Moland og Joshua French i Kongo, mens litt over fire av ti svarte at dekningen av den nye rødgrønne regjeringen ved stortingsvalget gjorde inntrykk på dem. Like bak fulgte sakene om tildelingen av Nobels fredspris til Barack Obama, innføringen av biodieselavgift og oljesølet etter Full City-havariet (alle 41 prosent).

– Så sent som i juli var svineinfluensaen kun på femteplass over mediesaker som opprørte oss nordmenn. Men etter hvert som viruset kom tettere på oss, og flere ble alvorlig syke og døde, gjorde også sakene sterkere inntrykk på oss. Både nærheten, fryktelementet og det etter hvert massive medietrykket, har nok bidratt til at flere og flere har latt dette inn over seg, tror analysesjef Kristina Nilsen i Retriever.

Grand Prix-seier langt nede
Rådgiver Øystein Bonvik i PR-operatørene er litt overrasket over at Norges Grand Prix-seier kommer langt ned på lista over saker som har satt sitt stempel på nordmenns medieår. ”Kun” 28 prosent av de spurte oppgir Alexander Rybaks Moskva-eventyr som en sak som gjorde inntrykk i 2009.

– Norge sto nærmest på hodet i dagene og ukene etter MGP-seieren, men dette viser vel at den verste Fairytale-feberen har lagt seg. Samtidig underbygger både dette noe av det vi har sett gjennom alle målingene våre, nemlig at ulykker og alvorlige hendelser gjør sterkere inntrykk på oss enn kjendisstoff, sier Øystein Bonvik.

04.01.2010

Legg igjen en kommentar

Previous post:

Next post: